Не бійся знати: тестування на ВІЛ та гепатити – твій крок до здоров’я!
15 травня 2024В Україні близько мільйона людей не знають, що мають гепатит С. Кожен четвертий ВІЛ-позитивний українець не знає про свій статус. Раннє виявлення ВІЛ-інфекції є критично важливим для здоров’я та життя кожного пацієнта, а також для боротьби з епідемією загалом.
З метою збільшення кількості тестувань на ВІЛ та вірусні гепатити, а також підвищення обізнаності людей про переваги раннього тестування на ці захворювання у 2013 році було запроваджено Європейський тиждень тестування на ці хвороби. Другий рік поспіль Європейський тиждень тестування проходить двічі на рік – у травні та листопаді.
Завдання Європейського тижня тестування – нагадати людям про захворювання на ВІЛ та вірусні гепатити. І найдієвішим інструментом боротьби з цими захворюваннями є тестування.
Вчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду вашому здоров’ю. Адже чим раніше вірус знайдено, тим швидше людина потрапляє під медичний нагляд і розпочинає лікування.
Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Натомість сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.
Гепатиту С можна позбутися повністю за 3 або 6 місяців. Держава закуповує якісні та безпечні ліки, які може отримати кожен хворий на гепатит С.
Із початку 2024 року в Україні офіційно зареєстровано 3648 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 1019 пацієнтів діагностовано СНІД, а 415 людей померли від СНІДу. В закладах охорони здоров’я перебувають на обліку 4062 ВІЛ-позитивні особи та 1177 хворих на СНІД. На Черкащині виявлено 109 випадків ВІЛ-інфекції та 19 випадків СНІДу. 11 осіб померло від СНІДу.
Зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити можна:
- у закладах охорони здоров’я у свого сімейного лікаря;
- у КНП «Черкаський обласний спеціалізований медичний центр Черкаської обласної ради»;
- у благодійній організації «100% ЖИТТЯ ЧЕРКАСИ»;
- у кабінетах «Довіра» закладів охорони здоров’я.
Ось кілька причин зробити швидкий тест на ВІЛ-інфекцію:
- ви ніколи раніше не обстежувались на ВІЛ;
- вживали або вживаєте наркотики ін’єкційним шляхом;
- маєте незахищені статеві контакти з партнером або кількома партнерами з невідомим або позитивним ВІЛ-статусом;
- плануєте вагітність, однак не знаєте, який ВІЛ-статус у вас та вашого партнера;
- маєте захворювання, які рецидивують або тривалий час не піддаються лікуванню, що призначає ваш лікар.
- позбутися страхів та негативних думок щодо свого здоров’я приблизно за 15 хв, якщо використовувати експрес-тест.
Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безкоштовним та конфіденційним. Ніхто не має права розголошувати ваш статус третім особам. При виявленні ВІЛ-інфекції потрібно якнайшвидше почати антиретровірусну терапію (АРТ), що забезпечить якісне життя та збереження здоров’я пацієнту. Люди з ВІЛ можуть вести нормальне життя, працювати, подорожувати, мати здорові стосунки і дітей. Головне – своєчасно приймати ліки, які наразі є доступними та безоплатними.
Пам’ятайте, що вірус небезпечний доти, поки він не виявлений. Тестування є ознакою вашої поваги до себе і тих, хто вам не байдужий!