Розвиток системи громадського здоров’я: у МОЗ провели серію нарад з керівниками ЦКПХ щодо обговорення результатів роботи та пріоритетів
10 червня 2025
У Міністерстві охорони здоров’я України пройшла перша серія звітних зустрічей із керівниками обласних Центрів контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) щодо результатів та планів розвитку системи громадського здоров’я у регіонах. Підсумки роботи центрів та визначені пріоритетні напрямки діяльності у 2025 році вже представили керівники 12 обласних ЦКПХ: Волинського, Запорізького, Житомирського, Івано-Франківського, Львівського, Миколаївського, Одеського, Черкаського, Полтавського, Рівненського, Чернівецького та Чернігівського.
Про роботу Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб та перспективи його розвитку звітували генеральний директор Центру, головний державний санітарний лікар Черкаської області Володимир Папач і керівниця відділу бухгалтерського обліку та звітності Світлана Королькова. Під час цих нарад з заступником міністра Ігорем Кузіним керівники та представники обласних ЦКПХ обговорюють ключові виклики та пріоритетні напрямки роботи в розрізі області та громад.

“Розгалужена мережа Центрів у регіонах дозволяє краще сформувати картину ризиків та потреб в контексті громадського здоров’я на рівні кожного окремого регіону та його громад і дозволяє оперативно ухвалювати рішення та координувати дії на місцях. ЦКПХ — це основа сучасної системи громадського здоров’я України, яка дозволяє швидко реагувати на загрози здоров’ю населення, проводити епіднагляд, моніторинг інфекційних і неінфекційних захворювань, а також вести профілактичну роботу у громадах. Тому реалізація проєктів з профілактики та запобігання хворобам у громадах, оперативне реагування у випадку надзвичайних ситуацій та розбудова лабораторної мережі визначені пріоритетними завданнями для обласних ЦКПХ,” – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Звітні зустрічі передбачені для кожного обласного Центру контролю та профілактики хвороб. Адже ЦКПХ працюють у кожній області: забезпечують послуги з профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, епідемічного нагляду та відповідають за імунопрофілактику мешканців у своїх регіонах.
Також ЦКПХ проводять мобільні виїзди медичних команд, які спрямовані на розширення доступу до якісних та безоплатних медичних послуг людям, які мешкають у віддалених громадах. У 2024 році мобільні команди центрів контролю та профілактики хвороб надали медичну допомогу та забезпечили вакцинацію для 164 838 українців у 2 093 громадах.
Під час профілактичних виїздів 52 тисячі українців отримали консультації сімейних лікарів та 42 тисячі — вузькоспеціалізованих лікарів: кардіологів, офтальмологів, психологів. 180 116 мешканців громад пройшли первинне тестування на серцево-судинні та легеневі захворювання (вимірювання тиску, вміст глюкози в крові, кардіограма, флюорографічне обстеження) та швидкий скринінг на виявлення гепатиту В, ВІЛ-інфекції, COVID-19.
Цьогоріч Черкаський обласний ЦКПХ здійснив 37 профілактично-вакцинальних виїздів у 57 громад Черкащини, забезпечивши щеплення 567 жителям регіону. Мобільна амбулаторія Центру надала 3 897 послуг з тестування і профілактики соціально значущих хвороб, із них на ВІЛ-інфекцію – 1 371 послуга; на вірусний гепатит В – 377 послуг; на туберкульоз – 2 149 послуг.
Нагадаємо, 1 жовтня 2023 запрацював Закон України «Про систему громадського здоров’я». Він дозволив створити комплексну систему громадського здоров’я та інтегрувати її в європейську мережу відповідно до світових стандартів. Система громадського здоров’я націлена на зміцнення здоров’я, запобігання хворобам, покращення якості та збільшення тривалості життя українців, зокрема завдяки пріоритетній функції — профілактиці інфекційних і неінфекційних захворювань та доступу до послуг з імунопрофілактики. Такий підхід обрали європейські країни, де середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок — 80.